Spotkanie z żołnierzem, gr. III

W związku z realizacją programu autorskiego pt. „Poznajemy zawody” dn. 31.01.2020r. gr. III odwiedził st. szer. Marcin Sroka z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

Pan Marcin opowiadał dzieciom o swojej codziennej pracy w wojsku, pokazywał ubiór – wyjaśnił znaczenie kolorystyki stroju. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Spore zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka, który okazał się baaardzo duży. Żołnierz na oczach dzieci otworzył swoją rację żywieniową i pokazał co zawiera paczka. Opowiadał o tym, jak rozpalić ogień by podgrzać np. gulasz. Przedszkolaki mogły również spróbować specjalnego chlebka. Dzieci z dużą uwagą słuchały wyjaśnień, dlaczego żołnierz nosi na głowie hełm, co to jest poligon, a także do czego potrzebna jest maska przeciwgazowa i co zrobić gdy mając ją na twarzy zechce się pić.

W dalszej części spotkania żołnierz odpowiadał na pytania, które dzieci specjalnie dla niego przygotowały ze swoimi rodzicami. Dowiedzieliśmy się np. jakimi samolotami latają żołnierze w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie, o której wstają, co jedzą na obiad, czy samolot pomieści np. słonia, czy żołnierze muszą znać języki obce, a także jak prawidłowo zrobić pomkę. Następnie pan Marcin pokazał wszystkim śpiwór, specjalne pasy, kaski oraz żołnierskie czapki lotnicze- furażerki, które dzieci chętnie przymierzały.

Nie obyło się bez upominków. Dzieci otrzymały zdjęcia samolotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, smycze, balony, ołówki, długopisy, kredki, notesy oraz suchary wojskowe. 

Przedszkolaki miały także jedno pragnienie- zjeść przedszkolną zupę w towarzystwie żołnierza. I udało się!

Na koniec spotkania przekazano żołnierzowi mały upominek, podziękowanie oraz laurki od dzieci.

Dziękujemy Panu Marcinowi za poświęcony czas.